Usunięcie pęcherzyka żółciowego a wcześniejsze operacje

Badanie USG pokazuje, że w pęcherzyku żółciowym mam 6 mm polip (nie zmienił swojej wielkości po 10 miesiącach). Lekarz radzi usunąć pęcherzyk laparoskopowo. Czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu laparoskopowego w przypadku, kiedy miałam już taki zabieg w 2002 r. (usunięcie jajnika z powodu guza). Poza tym w 2004 r. przeszłam operację usunięcia macicy i radioterapię z powodu nowotworu o charakterze złośliwym. W 2005 r. ponowne, rozległe cięcie powłok brzusznych z powodu zapalenia wyrostka (istniało podejrzenie w moim przypadku o przerzuty).
Nie odczuwam żadnych dolegliwości związanych z tym narządem.
Czy powinnam zwlekać z decyzją i obserwować, czy poddać się zabiegowi?
Czy w moim przypadku wchodzi w rachubę zabieg laparoskopowy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli lekarz zalecił cholecystektomię powinna Pani poddać się temu zabiegowi. Widocznie uważa, że są takie wskazania. Nie ma jednak pilności w wykonaniu zabiegu, można spokojnie wykonać go w trybie planowym. Z naszego doświadczenia szpitalnego w Pani przypadku nawet po przejściu zabiegów, które Pani opisuje podjęlibyśmy się metody laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego. Oczywiście jest duże prawdopodobieństwo napotkania dużej ilości zrostów, ale zrosty te prawdopodobnie będą występować w podbrzuszu (poprzednie operacje wykonywane były w dolnej partii jamy brzusznej jak i sama radioterapia). Zabieg cholecystektomii wykonuje się zaś w nadbrzuszu. Jeśli po wprowadzeniu kamery nad pępkiem okaże się, że nie da się wykonać zabiegu drogą laparoskopową dojdzie do konwersji czyli przejścia z metody laparoskopowej do klasycznej (cięcie z szerokim otwarciem jamy brzusznej).