Gastritis chronica simplex minoris gradus a niedobór wit.B12

Co oznacza: Gastritis chronica simplex minoris gradus, i czy może spowodować niedobór wit. B12. Czy na tej podstawie można podejrzewać poważniejsze schorzenie żołądka i czy konieczne jest wykonanie tomografii żołądka?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Polskie znaczenie rozpozna to: przewlekłe, zwykłe zapalenie błony śluzowej żołądka małego stopnia. Jest to bardzo łagodny stan zapalny nie świadczący o niebezpiecznym schorzeniu. Jeśli to zapalenie ma charakter zanikowy (zanik komórek okładzinowych) w pewnym stopniu może spowodować niedobór witaminy B12 w organizmie. Komórki okładzinowe w żołądku produkują kwas solny oraz czynnik Castle. Czynnik Castle jest glikoproteiną, która łącząc się z witaminą B12 dostarczaną z pokarmem umożliwia jest sprawne wchłanianie. Aby jednak potwierdzić tą patologię należy wykonać specjalistyczne testy biochemiczne, które udowodnią brak wchłaniania witaminy B12 dostarczanej drogą doustną.

Rozpoznanie stanu zapalnego śluzówki żołądka nie wymaga już żadnych dodatkowych badań. Zresztą badanie TK jamy brzusznej nie wykaże żadnych zmian w śluzówce żołądka (przepuszczalność dla promieni rentgenowskich – brak zasadności diagnostycznej).