Przepuklina pachwinowa a powiększony węzeł chłonny

Trzy tygodnie temu zauważyłam guzek w pachwinie. Potem zauważyłam coś jeszcze. Do tego występuje ból przy podnoszeniu, chodzeniu po schodach. Chirurg stwierdził przepuklinę i powiększony węzeł chłonny pachwinowy (ma ok. 3 cm średnicy). Wyznaczył wizytę za miesiąc. Czy powiększenie węzła chłonnego występuje przy przepuklinie pachwinowej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czasami, gdy przepuklina pachwinowa ciągle jest drażniona (ocieranie worka przepuklinowego o kanał pachwinowy) może dojść do stanu zapalnego. Z powodu zapalenia przepukliny dochodzi do odczynowego powiększenia węzła chłonnego. Dlatego przepuklina pachwinowa może współistnieć z powiększonym węzłem chłonnym w okolicy pachwiny.

Jednakże należy wykonać także badanie ogólne moczu celem wykluczenia stanu zapalnego, gdyż stan zapalny w drogach moczowych powoduje powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.