Przepuklina po cholecystektommi laparoskopowej?

4 dni temu przeszłam cholecystektomię laparoskopową. Czuję się lepiej, nie mam zaparć, coraz mniej bolą mnie rany pooperacyjne, lecz mam pewien problem. Otóż w okolicy pępka, po prawej stronie, czyli tej operowanej mam zgrubienie, dosyć miękkie, na dodatek widzę wyraźnie, że brzuch jest nierówny, tzn. po prawej stronie jakby bardziej wypukły. Proszę mi powiedzieć czy to może początki przepukliny? Czy może jeszcze coś innego? Dodam , że brzuch mam większy niż przed zabiegiem.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

4 doba po zabiegu to bardzo wczesny okres. To zgrubienie po prawej stronie pępka to prawdopodobnie jeszcze w obrzęku, sfałdowana powięź w wyniku jej zeszycia szwem wewnętrznym. Powoli obrzęk powinien ustępować, a z nim i zgrubienie. Przepuklina w tak wczesnym stadium pooperacyjnym jest raczej całkowitą rzadkościa.
Pani brzuch jest nadal wzdęty ponieważ gaz, który wypełniał jamę brzuszną w czasie zabiegu jeszcze całkowicie nie wchłonął się. Za kilka dni powinno wszystko wrócić do normy.