Aktywność fizyczna przed operacją przepukliny pachwinowej.

Mniej więcej tydzień temu tuż powyżej prawej pachwiny pojawiła się u mnie wypukłość. Jak dotąd nie jest bolesna, po dłuższym wypoczynku albo uciśnięciu przez jakiś czas nie jest w ogóle widoczna. Podejrzewam, że może to być przepuklina. Wiem już, że muszę dokładnie to zbadać, ale obawiam się, że na wizytę u specjalisty i ewentualny zabieg przyjdzie mi trochę poczekać (nasze polskie realia). Jaki tryb życia mam prowadzić do tego czasu? Dodam, że moja praca nie wymaga noszenia ciężarów, ale dużo czasu spędzam stojąc. Domyślam się, że z uprawiania sportów (jazda konna) muszę zrezygnować na jakiś czas? Mam 34 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno musi Pani potwierdzić przypuszczenia występowania przepukliny pachwinowej badaniem chirurgicznym. Ale jeśli ma Pani takie podejrzenie (a tak z tego wynika po tym co Pani opisuje) należy ograniczyć się z wysiłkiem fizycznym (jazda konno niestety odpada). Trzeba uważać, aby nie obciążać mięśni brzucha, nie doprowadzać do zaparć oraz wystrzegać się kaszlu. W przypadku rozpoznania ewidentnie przepukliny pachwinowej jedynym sposobem leczenia jest operacja. Po operacji można wrócić do czynnego, aktywnego życia bez przeszkód.