Wynik gastroskopii - tu mal. (lymphoma susp.)

Co oznacza łacińska nazwa: Tu mal. (Lymphoma susp.) ventriculi et duodeni
Co to jest za choroba? Co oznacza w języku polskim?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dosłowne tłumaczenie na polski brzmi: Guz złośliwy (prawdopodobnie chłoniak) żołądka i dwunastnicy. Z pewnością z guza pobrano wycinki celem dokładnej oceny histopatologicznej co to jest za guz (obecnie te rozpoznanie to ogólne przypuszczenia). Jeśli potwierdzi się, że tym guzem jest chłoniak to leczenie chirurgiczne odgrywa rolę ograniczoną. Chłoniaki są bardzo rzadkimi guzami występującymi w żołądku. Chirurgicznie zmniejsza się tylko masę guza, a podstawowe znaczenie ma leczenie chemiczne, czasem uzupełnione radioterapią. Ta grupa nowotworów, charakteryzuje się długotrwałym, wolnym przebiegiem.

W większości przypadków chłoniaka żołądka stwierdza się zakażenie Helicobacter pylori. Leczenie typowe dla tego zakażenia prowadzi do cofania się zmian w żołądku w ponad 60% przypadków. Przy braku poprawy po leczeniu antybiotykami, prowadzi sie leczenie chemiczne, niejednokrotnie w skojarzeniu z chirurgią.