Powikłania po operacji wnętrostwa

W wieku 7 lat miałem przeprowadzoną operację wnętrostwa (wiem, że za późno). Dzisiaj mam już skończone 19 lat. Moje jądro (prawe) wydaje się tak jakby nie do końca weszło do moszny. Coś je trzyma, nie leży swobodnie w mosznie, dodam jeszcze, że jest wyraźnie mniejsze od lewego. Jak mocniej nacisnę w miejscu gdzie jądro się *trzyma* jakby podbrzusza to odczuwam ból. Czuje dyskomfort z tego powodu, że jądro jest umiejscowione jakby z boku.

Czy możliwe, że mogło stać się coś bardzo poważnego, że dopiero teraz się tym zainteresowałem? Będzie konieczne usunięcie jądra albo czy spowoduje to bezpłodność?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Często nie da się w czasie zabiegu usunięcia wnętrostwa całkowicie sprowadzić jądro do moszny. Tym bardziej, że w Pana wypadku zabieg był wykonany późno. Z uwagi na niekompletne ukrwienie spowodowane uciskiem niecałkowicie sprowadzonego jądra i zrosty jądro jest dużo mniejsze od drugiego. Pewnie jadra nie będzie trzeba usuwać, ale należy pójść na konsultację do urologa. On zadecyduje co z tym problemem zrobić. Niestety często powikłaniem przebytego wnętrostwa jest niepłodność i trzeba być na to przygotowanym. Chociaż jeszcze jest drugie jądro, które zapewne funkcjonuje prawidłowo.