Guz w okolicy kości krzyżowej

Pół roku temu miałem nacięty w szpitalu ropień okolicy kości krzyżowej. Chirurg powiedział mi wtedy, że jak się ten ropień wygoi to trzeba będzie to miejsce po ropniu wyciąć. Obecnie w tym miejscu wyczuwam zgrubienie. Okresowo mam wyciek jakiegoś żółto-białego płynu. Nic mnie nie boli.
Czy powinienem wyciąć to zgrubienie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ten guz to z pewnością zropiała torbiel krzyżowa inaczej zwana włosową. Powstaje w wyniku wrastania włosa w okolicy kości krzyżowej, który otorebkowuje się. Gdy dochodzi do zakażenia takiej torbieli ulega ona zropieniu. Leczy się to nacięciem i setonowaniem naciętej torbieli. Dopiero po wyleczeniu zropiałej torbieli powinno się ją wyciąć. Trzeba wyciąć ją dokładnie, gdyż prawdopodobieństwo ponownego zropienia jest bardzo duże. Na dodatek u Pana pewnie wytworzyły się przetoki dlatego występują okresowo te wycieki jakiś płynów.
Niestety trzeba poddać się zabiegowi. Nie ma innego sposobu leczenia.