Polipy w poprzecznicy i esice

Polipy w poprzecznicy i esice
Po badaniu cyto-histopatologicznym polipów z esicy i poprzecznicy, w przekazanym materiale rozpoznano:
1. Adenoma tubulo-villosum cum dysplasia gradus minoris. Excisio probabiliter completa.
2. Polypus hyperplasticus minutus. Laesio thermica.

Proszę o wyjaśnienie wymienionego rozpoznania, ponieważ jestem zaniepokojony. Powiedziano, że jest dobrze, ale nadal mam bóle brzucha i źle się czuję, co drugi dzień, mimo zastosowania diety.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie histopatologiczne po polsku brzmi:
1. Gruczolak cewkowo-kosmkowy z dysplazją małego stopnia. Wycięto prawdopodobnie całkowicie.
2. Mały polip rozrostowy. Uszkodzenie termiczne.

Pierwszy polip to łagodna zmiana nowotworowa o niskim stopniu zaburzeń rozwojowych. Po całkowitym wycięciu wymaga tylko obserwacji.

Drugi polip to zmiana łagodna, nienowotworowa, prawdopodobnie następstwo przewlekłego stanu zapalnego. Uszkodzenie termiczne świadczy o tym, że została usunięta za pomocą pętli elektrokoagulacyjnej. Rzeczywiście zmiany są niegroźne, wymagają tylko obserwacji, czyli powtórzenia badania kolonoskopowego za około 6 miesięcy.
Dolegliwości, jakie Pan ma obecnie mogą być związane z niewielkim stanem zapalnym jelita grubego lub nadwrażliwością jelita grubego (zaburzenia czynnościowe jelit). Można to leczyć farmakologicznie. Objawy powinny po pewnym czasie stopniowo ustępować.