Usunięcie tzw. jabłka Adama

Jestem kobietą i mam na szyi dosyć widoczne *jabłko Adama*. Mam z tego powodu duży kompleks dlatego bardzo zależy mi żeby je usunąć.

Ile kosztuje taka operacja, czy jest bezpieczna i jak się odbywa? Czy jest możliwe niechirurgiczne usunięcie *jabłka Adama*? Mam na myśli jakieś leki, hormony?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tzw. jabłko Adama to anatomicznie krtań. Jest to narząd służący do odpowiedniej dystrybucji powietrza do dolnych dróg oddechowych oraz ma najważniejszą funkcję w wytwarzaniu dźwięków, a więc mowy. Krtań wycina się tylko w wyjątkowych sytuacjach (najczęściej z uwagi na rozwijający się tam proces nowotworowy). Utrata tego narządu jest więc ogromnym kalectwem doprowadzającym do utraty głosu oraz zaburzeń oddechowych. Dlatego krtani nie usuwa się z uwagi na kosmetyczne walory. Musi się Pani niestety do takiej anatomii swojego *jabłka Adama* przyzwyczaić.