Ropny wyciek z pępka po cholecystektomii laparoskopowej

3 tygodnie temu miałam wykonywaną laparoskopową cholecystektomię. Nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych oprócz lekkiego kłucia w pępku (sporadycznie). Zaraz po zabiegu pojawiła się ropna wydzielina z pępka. Wyciek był skąpy trwał około 4, 5 dni. Następnie tydzień czasu był spokój. Dzisiaj minęło 3 tygodnie od zabiegu i zauważyłam znowu wydzielinę w pępku. Czy jest to powód do niepokoju?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety doszło do zakażenia tkanek miękkich okolicy pępka co objawia się wyciekiem wydzieliny ropnej. Pępek jest strukturą anatomiczną, gdzie utrzymanie higieny jest bardzo trudne (ukryty w fałdach skórnych, nadmierne pocenie się tej okolicy). Bliskość rany pooperacyjnej doprowadziła do nadkażenia tej struktury anatomicznej. Na pewno trzeba się z tym problemem wybrać do lekarza, gdyż prawdopodobnie będzie konieczna antybiotykoterapia, a może także pobranie wymazu z tej wydzieliny na badania mikrobiologiczne celem dokładnego określenia patogenu.