Torbiel krzyżowa - wycięcie

Na czym polega wycięcie torbieli krzyżowej? W jakim znieczuleniu to się robi? Jak długo goi się miejsce po wyciętej torbieli?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel krzyżową można wycinać w znieczulniu miejscowym (jeśli jest mała) lub w znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym czyli *do kręgosłupa*). Torbiel trzeba wyciąć dokładnie w całości wraz z (jeśli istnieją) przetokami aż do okostnej kości krzyżowej. Następnie wykonuje się marsupializację czyli wszywa się brzegi rany do jej dna pozostawiając ranę otwartą. Rana musi goić się powoli, od dna ziarninując. Nie może zbyt szybko zamknąć się, gdyż występuje wtedy duże prawdopodobieństwo wznowy torbieli. Po zabiegu trzeba systematycznie chodzić do poradni chirurgicznej celem wymiany setonów w ranie. Okres gojenia waha się w granicach 1-2 miesięcy. Zdarzają się przypadki, po wycięciu dużych torbieli, że ten okres trwa nawet pół roku.