Sposoby leczenia przetoki okołoodbytniczej

W związku z planowaną operacją przetoki okołoodbytniczej, chciałabym się dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo nawrotu ropnia i jaka metoda według pańskiej opinii jest najlepsza w leczeniu tego schorzenia. Czy tradycyjna metoda przez ziarninowanie jest w ogóle skuteczna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdopodobieństwo nawrotu ropnia zawsze niestety będzie istnieć, ale na pewno jest mniejsze niż jakby nie wykonano żadnego zabiegu. Najlepiej wyciąć przetokę okołoodbytniczą w całości pozostawiając ją nie zeszytą czyli na ziarninowanie.
Czasami jednak, gdy przetoka przechodzi przez mięśnie zwieracza (duże prawdopodobieństwo uszkodzenia tych mięśni i powikłania w formie nietrzymania stolca) stosuje się starą metodą zwaną Hipokratesa. Przez przetokę przeprowadza się nić, którą systematycznie napina się przez co powoli przetoka przez kilka tygodni jest przecinana i w ten sposób goi się ona samoistnie. O technice zabiegu często decyduje chirurg dopiero na sali operacyjnej.