Cholecystektomia laparoskopowa w Islandii i w Polsce (po operacji)

7 dni temu mialam usuniety pecherzyk zolciowy metoda laparoskopowa. Wszystko jest w porzadku tylko pobolewa mnie w prawym boku zwlaszcza przy glebokim oddechu. Moze dodam, ze zabieg ten mialam wykonany w Islandii, poniewaz tu mieszkam. Rano przyszlam do szpitala, o godz. 11 mialam zabieg, a o godz. 19 wypisano mnie do domu [ to troche inaczej niz w Polsce], ale dziwniejsze jest to, ze dostalam 9 dni zwolnienia z pracy - dodam, ze pracuje fizycznie. Prosze mi powiedziec czy to jest bezpieczne - taki szybki powrot do pracy? Moze powinnam przedluzyc zwolnienie albo isc na urlop?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W Polsce też wykonuje się cholecystektomię trybem jednodniowym. Zazwyczaj jednak w prywatnych ośrodkach zdrowia. Z reguły daje się zwolnienie z pracy na 2 tygodnie jeśli praca nie wymaga wysiłku fizycznego. W tym czasie usuwa się szwy (miedzy 7 a 14 dniem po zabiegu). Przy wykonywaniu ciężkiej pracy fizycznej zwolnienie można przedłużyć do miesiąca po zabiegu. Rana w okolicy pępka musi się dobrze wygoić, ponieważ jest to potencjalne miejsce powstania przepukliny. Dlatego przez miesiąc zabrania się wykonywania ciężkiego wysiłku.