Przepuklina a sport

Tydzień temu stwierdzono u mnie przepuklinę pachwinowa. Niestety musiałem przerwać treningi. Termin operacji nie jest jeszcze znany, ale czy istnieja jakies cwiczenia z malymi ciezarkami, sprezynami, dlugie marsze, moze trucht, ktore mozna wykonywac bez narazenia sie na jakies dodatkowe komplikacje. Trening na macie na 100% to chyba odpada. Dodam, ze przepuklina u mnie jest malych rozmiarow.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina, chociaż jest małych rozmiarów może spowodować większe komplikacje niż przepuklina o dużych rozmiarach. Wąskie wrota przepukliny zagrażają większym prawdopodobieństwem uwięźnięcia jelita, następowej niedrożności powikłanej nawet zgorzelą jelia. Dlatego w Pana przypadku każdy wysiłek fizyczny, który doprowadza do napięcia mięśni brzucha jest przeciwwskazany. Kaszel i zaparcia też są niebezpieczne, ponieważ wywołują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Ze sportów jedynie spacery, ćwiczenia nieuruchamiające mięśni brzucha ewentualnie nieforsowne pływanie. Prawdę powiedziawszy każdy wysiłek może spowodować uwięźnięcie przepukliny i powikłania z nią związane. Trzeba zachować rozsądek i w razie jakichkolwiek dolegliwości natychmiast zgłosić się do lekarza.