Czy naczyniak wątroby jest groźny?

dzis mialam usg. lekarz wykryl 2 sledziony, zbita watrobe i naczyniaka na niej. brzmi to groznie, ale czy jest sie, czym martwic? czy mozna to leczyc farmakologicznie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dobrze by było, aby potwierdzić te rozpoznania TK jamy brzusznej. Trudno na podstawie badania USG jamy brzusznej stwierdzić czy rzeczywiście w wątrobie zmiana typu guzka jest naczyniakiem. Dopiero badanie TK z użyciem kontrastu może nam to wyjaśnić. Naczyniaki w wątrobie są zmianami łagodnymi, jeśli są nieduże, nie dają objawów typu uciskowego na struktury sąsiadujące nie wymagają żadnego leczenia. Nie ma środków farmakologicznych działających na naczyniaki. Należy tylko takie struktury obserwować (okresowe badanie USG jamy brzusznej lub TK). Jedynym sposobem leczenia w przypadku dużych naczyniaków lub/i z objawami jest leczenie operacyjne.