Po appendektomii a zagrożenie wystąpienia przepukliny

Jak długo po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego występuje zagrożenie powstania przepukliny w bliźnie pooperacyjnej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Takie zagrożenie występuje do końca życia. Miejsce po cięciu powłok brzusznych jest miejscem osłabionym pod względem ciągłości tkanek. W każdym okresie życia po operacji, w tym miejscu może powstać przepuklina. Jednakże największe prawdopodobieństwo powstania przepukliny występuje w pierwszym miesiącu po zabiegu. Tkanki zeszyte w czasie operacji dopiero zaczynają się zrastać i adaptować. Proces gojenia trwa mniej więcej około miesiąc.