Badanie histopatologiczne: okolica antrum, trzon żołądka

Proszę o przetłumaczenie wyniku badania i proszę powiedzieć co to oznacza i czy jest groźne oraz czy jest uleczalne?
Gastritis chronica activa antralis et corporis (+) et lymphonoduloplasia. Helicobacter pylori (+).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie brzmi: przewlekłe, aktywne, zapalenie błony śluzowej jamy odźwiernikowej i trzonu żołądka i przerost grudek limfatycznych. Pozytywny test na zakażenie Helicobacter pylori.

Jest to stan zapalny części żołądka z odczynowym przerostem układu limfatycznego spowodowany zakażeniem bakterią H. pylori. Z tym rozpoznaniem trzeba udać się do lekarza. Nie jest to stan groźny, ale wymaga leczenia farmakologicznego oraz odpowiedniej diety. Należy zażywać leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego (blokery pompy protonowej) oraz 2 antybiotyki. Dieta jak w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Po około 2-3 miesiącach kontrolne badanie gastroskopowe.