Tarczyca - podejrzenie ucisku

Mam takie uczucie w gardle, ze podczas przełykania śliny czuje jakby cos w nim tam bylo (po lewej stronie). Podczas jedzenia tego tak nie czuc. W 2006 roku robilem takie badania: fT3-4,31 pg/ml, fT4 1,51ng/dl, TSH w maju 0,322 mU/L, natomiast we wrzesniu 0,549 mU/L. Zazywalem jakies tabletki na nerwy, ale przestalem je brac bo nic to nie dalo, jadlem rowniez jod 2 razy dziennie przez pol roku i moim zdaniem tez nic.Mialem tez USG tarczycy w maju: gruczol tarczycowy polozony prawidlowo, smetryczny, powiekszony, o echu jednorodnie wzmozonym, bez widocznych struktur patologicznych, plat lewy: 21x22x57 mm-powiek.,plat prawy:22x23x58mm-powiek., ciesn 5mm, cien tchawicy symetryczny, naczynia szyjne nieposzerzone o prawidlowym przebiegu, okoliczne wezly chlonne szyi niewidoczne(2005r), a w 2006 r. tez w maju plat prawy: 24x25x50mm, plat lewy: 25x20x50mm, oba platy jednorodne.

Mam tez klucie w klatce piersiowej, uczucie *goraca*, drzenie rak - nie wiem czy to ma cos wspolnego. Serce jest w porzadku.

Prosze o jakas pomoc co robic z tym wszystkim, gdzie sie udac, czy czeka mnie operacja, mam dalej takie uczucie w gardle i nie wiem juz co z tym robic?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Według tego co Pan napisał hormony tarczycy są w normie, a powiększenie tarczycy jest niewielkie, bez obecności patologii w strukturze płatów. Myślę, że Pana dolegliwości nie są związane z tarczycą.

Należałoby jeszcze skonsultować się z laryngologiem, który zbada Pana gardło. Z badań dodatkowych dobrze by było wykonać gastroskopię oraz ewentualnie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego celem wykluczenia patologii w przełyku.

Jeśli wykluczy się przyczynę organiczną Pana dolegliwości to pewnie te objawy mają podłoże nerwicowe. W tym wypadku trzeba zastosować odpowiednie leki.