Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Mam 2 miesięcznego synka. Jest po dwóch operacjach: pierwsza to zaopatrzenie wytrzewienia jelit a druga zaopatrzenie perforacji żołądka. W dodatku ma przepuklinę pępkową i pachwinową. Na wczorajszej wizycie u chirurga dowiedzieliśmy się, że plaster mu nic nie pomoże (miał naklejony na brzuszku), wiec ściągnięto go, natomiast lekarz powiedział, że przepuklina pachwinowa jest wolna. Co to znaczy? I, że jej nie widzi. Ja natomiast przy każdej zmianie pieluszki ją dostrzegam, a po paru minutach już jej nie ma. Czy to znaczy, że się cofa? Nie wiem, co mam robić? Czy konieczny jest już jakiś zabieg? Czy znowu zgłosić się do lekarza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina wolna znaczy, że samoistnie odprowadza się do wnętrza jamy brzusznej bez potrzeby jej ręcznego uciskania. Możliwe, że w czasie badania lekarz jej nie wyczuwa. Najlepiej obserwować taką przepuklinę. Jeśli nie cofnie się samoistnie najlepiej zaraz jechać do lekarza (bezpośrednio do szpitala do całodobowego ambulatorium). Na razie myślę, że wystarczy okresowa kontrola lekarska i taka przepuklina nie wymaga operacji. Możliwe, że z biegiem czasu dojdzie do jej samoistnego zamknięcia.