Ból po appendektomii metodą laparoskopową

Dwa i pół miesiąca temu usunięto mi wyrostek robaczkowy metodą laparoskopową. Do tej pory jednak niemal codziennie odczuwam ból w prawym dole biodrowym.Jak długo po zabiegu takie dolegliwości mogą się utrzymywać?I jak można sobie z tym bólem radzić-oprócz leków przeciwbólowych,których unikam? Czy tak powinno się dziać?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trzeba by z pewnością wykonać USG jamy brzusznej, aby ocenić stan narządów jamy brzusznej w miejscu zgłaszanych dolegliwości bólowych. Niestety może to badanie nic nie wykazać. Po tak długim czasie po appendektomii w miejscu pooperacyjnym mogły wytworzyć się zrosty. To one mogą powodować przewlekłe bóle z uwagi na utrudnioną perystaltykę jelit. Wymaga to okresowego stosowania leków rozkurczowych, diety bogatobłonnikowej oraz należy zapobiegać zaparciom.