Przetoka okołoodbytnicza - leczenie operacyjne i powikłania

Stwierdzono u mnie przetokę okołoodbytniczą poprzedzoną wcześniej ropniem około odbytniczym, który 3 miesiące temu został nacięty i wygoił się. Lekarz na dzień dzisiejszy zaleca mi wykonanie zabiegu, który polega na wycięciu przetoki. Zabieg ma być poprzedzony wykonaniem badania, które nosi nazwę rektoskopia. Czy ten zabieg jest konieczny, ponieważ słyszałam iż często występują po tym zabiegu powikłania polegające na nietrzymaniu stolca? A jeśli nie podejmę się go to czy spowoduje to wystąpienie skutków mających wpływ na stan mojego zdrowia. Dodatkowo planuję w najbliższym czasie zajść w ciążę czy są jakieś przesłanki do wykonania tego zabiegu lub nie biorąc pod uwagę ten czynnik.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rektoskopia polega na wprowadzeniu sztywnej rury z wziernikiem przez ujście odbytu do odbytnicy. Z reguły uwidacznia się około 20-25 cm końcowego odcinka jelita grubego. Dzięki temu badaniu można dokładnie ocenić śluzówkę odbytnicy i odbytu. Przed wykonaniem zabiegu usunięcia przetoki okołoodbytniczej należy mieć pewność czy nie ma stanu zapalnego śluzówki odbytnicy. Po to właśnie jest to badanie. Gdyby usunąć przetokę w czasie stanu zapalnego zabieg mógłby powikłać się przez wytworzenie szczeliny odbytu lub nawrotu schorzenia.

Nie ma innej możliwości leczenia przetoki okołoodbytniczje jak tylko operacyjnie. Jeśli chirurg zachowa ostrożność i w odpowiedni sposób zadecyduje o metodzie leczenia zabiegowego nie powinny wystąpić powikłania takie jak nietrzymanie stolca.

Zabieg ten nie ma żadnego wpływu na zdolność do zajścia w ciąże, utrzymanie ciąży oraz późniejszy poród.