Klipsy po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego a wysiłek fizyczny

Jestem tydzień po usunięciu metodą laparoskopową pęcherzyka żółciowego. Dzięki tej stronie dowiedziałem się, że mam w brzuchu metalowe *klipsy*.
Pyt.1 - czy to coś (klipsy) musi być w brzuchu już na stałe?
Pyt.2 - jaki będzie efekt, gdy w trakcie biegu lub innego wysiłku fizycznego klips zmieni swoje położenie? (tzn. np. ześlizgnie się z dotychczasowego miejsca zamocowania)
Pyt.3 - czy mogę , oczywiście po jakimś (?) czasie od operacji wrócić bez obaw do uprawiania sportu - hokej na lodzie, tenis, jazda na rolkach itp.
Pyt.4 - czy w przypadku, gdy odpowiedź na pyt. 3 była negatywna to jest możliwe usunięcie (za jakiś czas) klipsów z jamy brzusznej.
Chciałbym wrócić po prostu do aktywności fizycznej sprzed operacji.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Odp.1 Klipsy pozostają w jamie brzusznej do końca życia. Nie wywołują według najnowszych badań żadnych szkodliwych odczynów w organizmie.

Odp.2 Praktycznie nie ma żadnych możliwości, aby w czasie wysiłku takie klipsy spadły ze struktur, które zaciskają. Klipsy wywołują także odczyn zrostowy, który dodatkowo uszczelnia światło naczynia lub przewodu. Im dłuższy okres po zabiegu tym szczelniej i mocniej ufiksowane są klipsy.

Odp.3 Oczywiście, że Pan może. Nie ma przeciwwskazań. Najlepiej miesiąc po zabiegu.

Odp.4 Klipsów takich nie usuwa się. W czasie manewrów usuwania klipsów można by doprowadzić do uszkodzenia sąsiadujących struktur oraz otwarcia naczyń i przewodów, które zostały zaklipsowane.