Badania przed operacją przepukliny pachwinowej

Jakie badania i jakie szczepienia muszę zrobić przed operacja przepukliny pachwinowej. Zdecydowałem się na operacje w prywatnej klinice w Polsce i muszę ograniczyć pobyt w Polsce do minimum, wiec chciałbym mieć już wszystko przygotowane przed konsultacja.

Drugie moje pytanie dotyczy pasa przepuklinowego - czy zaleca się jego używanie przed czy tylko po operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli chce Pan zaszczepić się przeciw żółtaczce zakaźnej typu B (nie jest to obowiązkowe) należy przed zabiegiem przyjąć przynajmniej 2 dawki. Po pierwszej dawce druga po miesiącu. Dwa tygodnie po drugiej dawce jest Pan zabezpieczony przed zakażeniem (czyli 1,5 miesiąca od pierwszej dawki szczepionki).

Dobrze by było (jeśli Pan jest ogólnie zdrowy) do zabiegu mieć świeże badania typu EKG, morfologia, jonogram, kreatynina, poziom cukru oraz układ krzepnięcia krwi (przynajmniej APTT). Ale najlepiej dowiedzieć się co jest potrzebne przed zabiegiem już w samej prywatnej klinice (różne są wymagania co do zabiegu w zależności od ośrodka oraz typu znieczulenia).

W przypadku przepukliny pachwinowej nie zalecam noszenia pasa przepuklinowego ani przed ani po zabiegu, nie ma takiej potrzeby.