Liczne włókniaki i tłuszczaki

Na podstawie badań USG zdiagnozowano zmiany przypominające włókniaki i tłuszczaki. Guzki mają od 3 cm (prawdopodobnie włókniak) do 0.34 cm (tłuszczak). Jest ich wiele, co najmniej cztery znajdują się na tułowiu największe po prawej stronie tułowia, lewej, nad pępkiem i niewielkie zgrubienie podskórne na wysokości lewej nerki. W pobliżu wyczuwalne są mniejsze. Mam wrażenie jakby niektóre były połączone czymś w rodzaju zgrubiałego naczynia. Czasami w tych miejscach odczuwam lekkie pobolewanie. Mam 27 lat.

Proszę mi powiedzieć, co powinienem z tym zrobić? Czy są to zmiany poważnie rzutujące na zdrowie, życie? Czym się charakteryzują włókniaki, tłuszczaki i jakie stanowią zagrożenie? Jakie są przyczyny powstawania takich zmian?
Taki stan utrzymuje się od paru lat. Ostatnio jestem bardzo zaniepokojony, ponieważ zmiany są zauważalne i znajomi mnie, trochę postraszyli, więc moje samopoczucie z tego powodu jest, co najmniej uciążliwe dla bliskich jak i dla mnie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najlepiej, aby największe guzy usunąć chirurgicznie i poddać je badaniu histopatologicznemu. Dopiero po weryfikacji histopatologicznej będzie można cokolwiek powiedzieć o rokowaniach. Zmiany muszą w chwili obecnej już powodować ucisk na nerwy, dlatego okresowo pojawiają się dolegliwości bólowe.

Włókniaki i tłuszczaki to łagodne zmiany nowotworowe, które tylko przez rozrost miejscowy powodują dolegliwości natury uciskowej. Liczne zmiany tego typu zazwyczaj mają podłoże genetyczne i niestety nie ma Pan wpływu na ich samoistne powstawanie.