Operacja wodniaka jądra

Dziś byłem prywatnie u urologa. Stwierdzono, że mam wodniaka jądra i jestem kierowany na operacje.W związku z tym mam pytanie:
Jak ta operacja powinna przebiegać, pod narkozą czy w miejscowym znieczuleniem oraz co w trakcie operacji powinno być nacinane moszna czy pachwina?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wszystko zależy jaką metodą Pan będzie operowany. Jeśli laparoskopowo to musi Pan być znieczulony ogólnie czyli *uśpiony*. Jeśli zaś klasycznie najczęściej taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu przewodowym czyli podpajęczynówkowym zwanym potocznie *do kręgosłupa*. Wtedy jest Pan znieczulony od pasa w dół. Metody operacji klasycznych są opisane na stronie www.echirurgia.pl

Cięcie najczęściej wykonuje się na mosznie, gdyż pozostawia niewielką bliznę. Takie cięcie jednak narażone jest na większe prawdopodobieństwo zakażenia. Z tego powodu niektórzy chirurdzy preferują cięcie w pachwinie.