Kamień w pęcherzyku żółciowym i obraz PZT

Okresowe badanie krwi wykazało, że alfa-amylaza wyniosła 258 IU/1 (norma 0 - 82).
W oparciu o ten wynik zrobiłem USG jamy brzusznej, a potem tomografię
komputerową, która wykazała:
- Trzustka o prawidłowym zrazikowaniu i prawidłowych wymiarach. Punktowate zwapnienia w obrębie ogona trzustki i graniczne wzmocnienie pokontrastowe do ok. 80-100 HU może odpowiadać PZT.
- Wątroba niepowiększona, stłuszczona - 42HU. Drogi żółciowe nieposzerzone.
- Kamień w pęcherzyku żółciowym 12 mm. Śledziona niepowiększona.

Po tych badaniach, lekarz prowadzący stwierdził, że mam poddać się operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Nadmieniam, że mnie nic nie boli i czy w tym przypadku operacja jest nieunikniona.
Mam lat 68.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Radziłbym Panu jednak, żeby poddać się operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Wszystkie parametry laboratoryjne i wynik badania TK jamy brzusznej świadczą o procesie przewlekłego zapalenia trzustki. Proces ten może być wywołany właśnie kamicą pęcherzyka żółciowego. Choć Pan nie ma żadnych objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego możliwe, że pod wpływem kamienia w pęcherzyku dochodzi okresowo do obrzęku dróg żółciowych i trzustkowych co wywołuje zapalenie trzustki. Dlatego trzeba zlikwidować ognisko zapalne wywodzące się raczej z pęcherzyka żółciowego ze złogami, aby nie doszło do całkowitej destrukcji trzustki lub powstania ostrego stanu zapalnego bardzo niebezpiecznego dla Pana zdrowia.