Jakość nasienia po usunięciu żylaków powrózka nasiennego

Jestem 3 miesiące po usunięciu żylaków powrózka nasiennego. Dziś odebrałem wyniki badań nasienia - są gorsze niż przed operacją (6 mln plemników przed, a około 2 mln po operacji). Jak to interpretować? Czy oznacza to że jakość i ilość nasienia w moim przypadku się pogorszyła, czy istnieje możliwość, że to jeszcze za wcześnie, aby było widać efekty operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że Pan dokładnie przestrzegał zasad pobrania spermy do badania. Czasami, ale bardzo rzadko (1-5%) jakość spermy po zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego pogarsza się. Na razie jednak tego wyniku bym jeszcze nie interpretował (wczesny okres pooperacyjny). Proszę powtórne badanie wykonać za około 3-4 miesiące z zachowanie warunków pobrania.