Ciąża po plastyce przepuliny pachwinowej

Planowałam zajście w ciąże, ale okazało się, że mam przepuklinę pachwinową i rozsądnie byłoby, abym najpierw zrobiła z nią porządek. Po jakim czasie po zabiegu rozsądnie byłoby zajść w ciąże?
Czy gdybym jednak zdecydowała się zajść w ciąże przed zabiegiem przepukliny to czy byłoby to duże zagrożenie dla życia mojego i płodu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Odradzam zajście w ciąże przed wykonaniem plastyki przepukliny pachwinowej. Jest duże ryzyko powikłań jeśli będzie Pani jednocześnie w ciąży i będzie Pani posiadać przepuklinę. Głównie powikłania będą wtedy zagrażać Pani, a w mniejszym stopniu dziecku. Na pewno musi Pani zoperować tą przepuklinę. Okres, po którym może Pani zajść w ciąże po zabiegu zależy głównie od wielkości przepukliny oraz od techniki operacyjnej. Najlepiej i najbezpieczniej zajść w ciąże po 6 miesiącach od zabiegu.