Guzek w dole podkolanowym

Mam guzka który znajduje się na prawej nodze pod kolanem. Jest dość miękki i mogę go złapać, średnica około 1 cm. Mam go długo, wydaje mi się, że około 5 lat. Byłam z nim u lekarza pierwszego kontaktu i powiedział, że jak mi nie przeszkadza, nie rośnie i nie daje dolegliwości bólowych to nie trzeba nic z nim robić. Ostatnio się przestraszyłam ponieważ noga, na której mam ten guzek zaczęła mi drętwieć na skutek długotrwałego stania na nogach. Co to może być?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co Pani opisuje to prawdopodobnie torbiel Bakera (zwana także cystą Bakera lub torbielą dołu podkolanowego). Jest to nagromadzenie płynu w dole podkolanowym w wyniku obrzęku i nagromadzenia się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego lub też wskutek przedostania się ku tyłowi płynu stawowego ze stawu kolanowego wskutek uszkodzenia torebki stawowej stawu kolanowego. Nabrzmiała cysta może powodować drętwienie łydki, zwłaszcza, gdy jest zlokalizowana pod mięśniem półbłoniastym albo brzuchatym łydki.

Najlepiej zdiagnozować tą cystę za pomocą USG.

Początkowe leczenie polega na fizjoterapii - masaże, ultradźwięki itp. punkcja i wstrzyknięcie środka sterydowego. Jeśli te zabiegi nie przyniosą trwałej poprawy, to ogólnie przyjętym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne.