Stan po wycięciu wyrostka robaczkowego

Po wyjściu ze szpitala, na wypisie widniał piękny łaciński napis: *Appendicitis acuta phlegmonosa retrocoecalis*, cokolwiek to znaczy może będzie pomocne do udzielenia mi odpowiedzi.

Wyrostek kojarzył mi się zawsze z szybkim i bezproblemowym zabiegiem. Wczoraj wyszedłem ze szpitala. Spędziłem tam 7 dni (ze sporym cierpieniem). Brzuch po operacji miałem i mam do dziś strasznie spuchnięty najbardziej w miejscu cięcia (taka jakby kula była pod skórą). Oprócz tego w innych miejscach też jest posiniaczony i na dodatek miejscami pojawiły się dwa podskórne guzki. Brzuch wygląda jakbym dostał kilka ciosów i jest napompowany jak piłka.

Moje pytania to:
1) Co oznacza łaciński napis na wypisie?
2) Czy takie objawy są normalne po zabiegu i jak długo będzie utrzymywać się opuchlizna?
3) Po jakim czasie zgłosić się do zdjęcia szwów?
4) Jak żywić się po wyjściu ze szpitala?
5) Czy jest ryzyko pojawienia sie przepukliny pooperacyjnej? Jak jej zapobiec?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Odpowiedzi:

1) Napis po łacinie w karcie wypisowej oznacza: ostre, ropowicze zapalenie wyrostka robaczkowego położonego zakątniczo.

2) Rozpoznanie to jest poważne. W Pana przypadku doszło do ostrego procesu zapalnego z ropowicą samego wyrostka i jego otoczenia. Na dodatek Pana wyrostek robaczkowy był położony nietypowo, bo zakątniczo. Z tego powodu operacja jest bardziej skomplikowana i wymaga z reguły większej rany, a także większej traumatyzacji tkanek okolicznych. Dlatego Pana brzuch jest tak obolały i obrzęknięty. Do 2-3 tygodni po zabiegu objawy te powinny powoli ustąpić.

3) Szwy zazwyczaj usuwa się między 10 a 14 dobą po zabiegu, ale o tym decyduje po zbadaniu chirurg.

4) Najlepiej przez 2 tygodnie lekko strawna dieta, żadnych specjalnych zaleceń.

5) Ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej zawsze występuje, ale po appendektomii jest niewielkie. Przez najbliższe 4-6 tygodni należałoby ograniczyć wysiłek fizyczny, uważać na zaparcia i kaszel.