Po rozlanym zapaleniu otrzewnej z powodu perforacji wyrostka robaczkowego

Mój 10 letni syn 4 lipca 2008 r. miał zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego. Rozpoznanie: zapalenie wyrostka robaczkowego perforowane z ropniami międzypętlowymi, z objawem zapalenia otrzewnej, samoistna amputacja wyrostka. Przebieg po operacji bez powikłań. Wiem, że był to stan ostry - czy w takiej sytuacji jeżeli minęło 3 tyg. po zabiegu mogą nastąpić jakieś powikłania (np. zrosty na jelitach itp.)? Ile powinnam utrzymać dietę, jak długo nie powinien wsiadać na rower, biegać itp., czego unikać, kiedy może zacząć korzystać z basenu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rzeczywiście stan zapalny w jamie brzusznej Pani syna był bardzo silnym i rozwiniętym procesem, niebezpiecznym nawet dla jego życia. Wystąpienie zrostów śródotrzewnowych po takim procesie jest bardzo prawdopodobne. Niestety nie uniknie tego Pani w żaden sposób. To normalny proces zejściowy po zapaleniu otrzewnej.

Proszę dla wszelkiego bezpieczeństwa jeszcze przez tydzień utrzymać dietę oraz także jeszcze przez tydzień odciążyć go od wysiłku fizycznego (może po tym czasie także swobodnie korzystać z basenu).