Profilaktyczna operacja wyrostka robaczkowego

Chciałam uzyskać informację czy operacja profilaktyczna wyrostka robaczkowego jest uzasadniona, wskazana i bezpieczna w sytuacji, gdy nie doszło do ostrego zapalenia, jednak okresowo pojawiają się bóle w miejscu, gdzie zlokalizowany jest wyrostek. Ponadto jedno z rodziców przechodziło kiedyś ostre zapalenie wyrostka.

Czy organ ten pełni jakąś witalną funkcję? Czy w ogóle tego rodzaju zabieg profilaktyczny jest generalnie zalecany przez lekarzy w powyżej opisanym przypadku?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W chirurgii nie występuje pojęcie profilaktycznego usunięcia wyrostka robaczkowego. Nigdy takiego zabiegu nie wykonuje się ze względu na profilaktykę. Trzeba dokładnie poddać się diagnostyce, aby znaleźć przyczynę okresowych bóli podbrzusza prawego. W starszym wieku praktycznie wyrostek robaczkowy nie spełnia żadnych funkcji w organizmie. W wieku wczesnodziecięcym w wyrostku robaczkowym usytuowane są liczne grudki chłonne, które produkują ciałka krwi obronne. Wiele lat temu Japończycy próbowali profilaktycznie usuwać u noworodków wyrostki robaczkowe. Niestety szybko wycofali się z tego pomysłu, gdyż okazało się, że takie dzieci po appendektomii są bardziej wrażliwe na zakażenia.