Badania po cholecystektomii sprawdzające czy pozostały jakieś złogi w jamie brzusznej

Miałem 6 dni temu laparoskopowo usunięty pęcherzyk (kamica + ropniak). Już prawie nie bolą mnie miejsca, gdzie wchodziły trokary, ale jest jedno *ale* budzące moje duże zmartwienie. Mianowicie:

1. Boli mnie wciąż prawie tak samo miejsce 5-6 cm na lewo i 2 w dół od pępka (tam nic nie było robione, nie powinno w ogóle boleć). Ból piekąco-kłujący, występuje głównie przy uciśnięciu lub ruchu (lekkim napięciu mięśni brzucha). Inne miejsca wokół ran w ogóle nie bolą.

2. Po operacji przez 3 dni miałem temperaturę 38 st. C. z dreszczami, aż zęby mi dzwoniły, nie mogłem prawie tego opanować.

3. Trochę mnie boli jakby wewnątrz wątroba, to jest trochę podobny ból jak kiedyś bolał mnie pęcherzyk. Ale powoli coraz mniej.

Obawiam się, czy przypadkiem w trakcie operacji pęcherzyk się nie rozsypał do jamy brzusznej i że nie wszystko zostało zebrane i wyjęte. Może zostały właśnie z tej lewej strony jakieś kamienie i to mnie teraz tak boli (to że boli, to *pół biedy*, najgorzej że mogą być z tego bardzo poważne powikłania).

Dlatego chciałbym prosić Pana o informację, jakie badanie umożliwi najlepsze, najdokładniejsze sprawdzenie, czy nic nie zostało w jamie brzusznej. Tomografia, rezonans czy USG (jakieś o wyższej precyzji)?
Gotów jestem na poprawkę, z którą zawsze trzeba się liczyć w takich sprawach. Chciałbym jedynie uniknąć powikłań w rodzaju przepuklin, przetok, ropni itd.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest Pan prawdę powiedziawszy świeżo po zabiegu, dopiero 6 doba. Dlatego bóle mogą jeszcze istnieć tym bardziej, że występował u Pana ropniak pęcherzyka żółciowego. Okolica pępka najczęściej jest bolesna po laparoskopowej cholecystektomi, gdyż rana tam jest największa (wprowadza się tam kamerę), najwięcej w tej okolicy manipuluje się oraz przez tą ranę usuwa się silnie zmieniony zapalnie pęcherzyk żółciowy wraz ze złogami. Podwyższona temperatura ciała świadczyła o tym, że proces zapalny w pęcherzyku żółciowym był bardzo zaawansowany i prawdopodobnie obejmował tkanki otaczające co objawia się też dolegliwościami bólowymi okolicy wnęki wątroby.

Jeśli w jamie brzusznej pozostałyby złogi to na takich strukturach mogą wytworzyć się ropnie. Ropnie w jamie brzusznej przejawiają się wysoką gorączką o charakterze hektycznym (wieczorem wysoka gorączka rano prawie jej nie ma) oraz silnymi bólami brzucha. Najlepiej takie pozostawione kamienie i ropnie zobrazować w USG lub bardziej dokładnym badaniem TK jamy brzusznej (przy czym kamienie typu cholesterolowego nie są widoczne w badaniu tomograficznym).