Metody leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego

Czy można wyleczyć zapalenie wyrostka robaczkowego inną metodą niż operacją, np. przy pomocy antybiotyków? Moja siostra przy silnym bólu spowodowanym przez zapalenie wyrostka robaczkowego otrzymała jedynie zastrzyk rozkurczowy i przeciwbólowy i została odesłana do domu. Czy jest to postępowanie właściwe w takiej sytuacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przyczyną dolegliwości bólowych na pewno nie było zapalenie wyrostka robaczkowego. Gdyby doktor badający miał podstawy do takich podejrzeń siostra na pewno zostałaby w szpitalu. Z pewnością przyczyną dolegliwości bólowych była kolka jelitowa czyli nadmierne obkurczenie się jelit czasami przejawiające się bólem w prawym podbrzuszu imitującym zapalenie wyrostka robaczkowego. Przy objawach zapalenia wyrostka robaczkowego nie ma innej metody leczenia jak tylko operacyjne usunięcie. Podawanie antybiotyku może tylko zaciemnić obraz rozwijającego się stanu zapalnego wyrostka i niebezpiecznie oddalić operację, a co za tym idzie zwiększyć prawdopodobieństwo powikłań.