Metody leczenia przepukliny pachwinowej

Jestem 1,5 roku po operacji przepukliny pachwinowej metodą Shouldice*a. Niestety tydzień temu stwierdzono u mnie przepuklinę po drugiej stronie. Mam kilka pytań w związku z tym:

1. Wiedząc już jak ciężko dojść do siebie po operacji chciałbym zdecydować się na inną metodę operacyjną. Jaką metodę mógłby pan polecić? Słyszałem o metodzie laparoskopowej.

2. Po poprzedniej operacji obok rany utrzymuje się twarde wybrzuszenie i czasem odczuwam ból w tym miejscu czy to normalne dolegliwości?

3. Czy po kolejnej operacji mając za sobą obustronną przepuklinę będę mógł bez większego ryzyka wykonywać ciężkie prace fizyczne?

4. Czy jako lekarz dopuściłby mnie pan do czynnej służby wojskowej po obustronnej przepuklinie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

1. Ja polecałbym Panu w chwili obecnej operację plastyki przepukliny pachwinowej z użyciem siatki. Operacja laparoskopowa ma jedynie zastosowanie w przepuklinach nawrotowych (3 raz zabieg tej samej przepukliny) lub u zawodowych sportowców. Klasycznie zoperowana przepuklina z zastosowaniem siatki ma mniejsze prawdopodobieństwo nawrotów niż metodą laparoskopową.

2. Czasami może w czasie zabiegu plastyki przepukliny pachwinowej dojść do wciągnięcia szwem nerwu, co powoduje dolegliwości bólowe, długo utrzymują się. Po rozpuszczeniu szwu lub jego uelastycznieniu bóle powoli powinny ustępować.

3. Jeśli jest Pan osobą młodą powinien Pan po prawidłowym zaopatrzeniu przepuklin bez problemu wykonywać nawet ciężkie prace fizyczne. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

4. Raczej nie dopuściłbym Pana do czynnej, zawodowej służby wojskowej.