Powikłania usunięcia wyrostka robaczkowego zgorzelinowo zmienionego

Jakie mogą być powikłania po osunięciu wyrostka robaczkowego zgorzelinowo zmienionego i co robić by ich uniknąć?
Jak długo powinna trwać dieta lekkostrawna?
Po jakim czasie zostają ściągnięte szwy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najczęstszymi powikłaniami po usunięciu wyrostka robaczkowego we wczesnym okresie pooperacyjnym jest krwotok do jamy otrzewnowej, perforacja przewodu pokarmowego, ropień okołokątniczy, zropienie rany pooperacyjnej, wytrzewienie. Wszystkie te objawy zazwyczaj ujawniają się już w trakcie pobytu w szpitalu i nie ma Pani na nie większego wpływu.
Po wyjściu ze szpitala należy pielęgnować ranę pooperacyjną, aby nie doprowadzić do jej zakażenia. Także należy unikać wysiłku fizycznego przez około miesiąc, aby nie doprowadzić do wystąpienia przepukliny pooperacyjnej w bliźnie.

Dietę lekkostrawna utrzymać najwyżej 2-3 tygodnie.
Szwy najlepiej ściągnąć między 10 a 14 dobą po operacji, ale o tym powinien zadecydować chirurg.