Guzek koło brodawki sutkowej w wieku dojrzewania u chłopca

Jestem mężczyzną w wieku dojrzewania, od jakiegoś czasu wyczuwam na sutku, koło brodawki podskórny guzek. Boli tylko przy mocniejszym ucisku, nie jest dostrzegalny. Czy to może być coś szkodliwego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Mężczyźni w wieku rozwojowym przeżywają zmiany związane z zaburzeniami hormonalnymi. Ten guzek w sutku to pewnie ginekomastia przejściowa. Ginekomastia przejściowa związana jest z okresem dojrzewania. Występuje u chłopców w okresie dojrzewania (około 50% chłopców w wieku 13-14 lat). Spowodowana jest zwiększeniem stosunku wolnego estradiolu do testosteronu w osoczu i powinna samoistnie zaniknąć, zwykle w przeciągu kilku miesięcy. Uważa się, że powinna niepokoić ginekomastia bardzo nasilona i (lub) trwająca dłużej niż rok. Jeśli po roku guzek nie zniknie należy go usunąć operacyjnie.