Norma GGTP

Jaka jest norma dla badania GGTP ponieważ są duże różnice w znalezionych danych w internecie. Czy wynik 67 U/l jest niepokojący?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Norma aktywności tego enzymu w surowicy krwi zależy od testu do wykrywania jaki używa dane laboratorium analityczne. Norma to około dla kobiet: 10 - 60 U/L, a dla mężczyzn: 15 - 90 U/L. Dlatego wynik 67 U/L nie odbiega od normy. Mogą występować niewielkie wahania aktywności tego enzymu w zależności od diety, lecz nie ma to praktyczne żadnego znaczenia patologicznego.

GGTP to gammaglutamylotranspeptydaza czyli enzym związany z błonami komórkowymi, występuje głównie w wątrobie, nerkach, trzustce i gruczole krokowym. Wzrost aktywności tego enzymu związany jest z cholestazą (zastojem żółci) wewnątrz- i zewnątrzwątrobową, a także w innych chorobach wątroby i przewodu pokarmowego.