Polipy w odbytnicy wycięte w całości - leczenie

Jestem po mastektomii w 2000 r. Obecnie po wykonanej kolonoskopi odpalono pętlą diatermiczną 2 polipy około 5 mm, usytuowane w odbytnicy na 18 cm. Stwierdzono również pojedyncze uchyłki. Wynik hist-pat: Andenoma tabulo-villosum cum dysplasis gradus minoris.
Kontrola za 5 miesięcy. W takim przypadku tylko należy czekać?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznaie histopatologiczne brzmi po polsku: Gruczolak cewkowo-kosmkowaty z dysplazją małego stopnia. Jest to więc zmiana nowotworowa, ale o bardzo łagodnym charakterze i oprócz tego jak Pani opisuje bardzo niewielka. Została wycięta w całości za pomocą diatermii. I to właśnie jest jedyną, skuteczną metodą postępowania leczniczego.
W chwili obecnej zaleca się jedynie okresową kontrolę przez badania kolonoskopowe.