Przepuklina w kresie białej u 4-miesięcznego dziecka

U mojego czteromiesięcznego wnuczka lekarz stwierdził przepuklinę w kresie białej. Kazał obracać go często na brzuszek i obserwować. Czy tylko tyle należy zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

U tak małego dziecka z przepukliną w kresie białej najbardziej właściwym postępowaniem jest wzmacnianie mięśni brzucha. Najlepszym sposobem wzmacniania mięśni brzucha jest właśnie częste kładzenie go na brzuchu (dziecko powinno spać na brzuszku). Dzięki wzmocnieniu mięśni przepuklina samoistnie może ustąpić. Należy także obserwować czy coś z tą przepukliną się nie dzieje (nie jest bolesna, zaczerwieniona, nie odprowadza się do jamy brzusznej) lub czy dziecko nie wymiotuje, nie ma apetytu, szybko rośnie mu brzuszek. Jeśli coś Państwa pod tym względem zaniepokoi natychmiast trzeba skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą być to objawy uwięźnięcia przepukliny. Obserwacja powinna być prowadzona do 3-4 roku życia. Jeśli do tej pory przepuklina nie zaniknie należy ją zoperować.