Cholecystektomia a sprawdzenie stanu błony śluzowej żołądka

Czy chirurg w trakcie operacji usunięcia pęcherzyka metodą tradycyjną jest w stanie zauważyć na przykład wrzody żołądka lub jego stan zapalny?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety ani w metodzie klasycznej, ani w metodzie laparoskopowej chirurg w czasie usuwania pęcherzyka żółciowego nie ma możliwości stwierdzenia jaki jest stan błony śluzowej żołądka jak i jelit. Dlatego, gdy podejrzewa, że objawy nie do końca pochodzą ze strony pęcherzyka żółciowego powinien wcześniej zalecić badanie gastroskopowe. Jeśli stwierdzi się w tym badaniu owrzodzenia lub ostry stan zapalny śluzówki żołądka lub dwunastnicy trzeba (jeśli nie ma ostrego stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego) odstąpić od cholecystektomii do czasu wyleczenia choroby żołądka lub dwunastnicy.